Dortmund

Futbolu ile tanıdığımız Almanya’nın yeşil metropolü olarak bilinen Dortmund’dan bahsedelim biraz da. Fazlasıyla sakin ve huzurlu olan Dortmund’da, umut ettiğimden çok daha fazla turistik yerlerle karşılaştığımı itiraf etmeliyim. Fazlasıyla dini ve tarihi yapılar olsa da, Dortmund’da bundan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.


Öncelikle Eski Pazar Meydanı’nda bir göz atalım. Merkezi konumu nedeniyle Dortmund’da gezerken sık sık geçtiğim ve bakmaya doyamadığım yerlerden biridir.

Eski Pazar Meydanı

Dortmund’da en çok seyahat edilen müzelerden birisi; şüphesiz ki 2015 yılında açılmış olan DFB müzesidir. Sağ tarafında istasyon bulunan DFB müzesi, spor tarihi ile ilgilenenler için fazlasıyla ilgili çekicidir.

DFB Müzesi

Sanırım Dortmund’da en çok beğendiğim yerden bahsedebiliriz artık: Westfalenpark. Yeşiliyle, çiçekleriyle ve benzersiz detaylarıyla beni kendine hayran bırakmayı başaran Westfalenpark, hem yerel halkın hem de turistlerin favori yerlerinden biri olduğu kesin.

Westfalenpark

Eğer ki şehri kuş bakışı seyretmeyi seviyorsanız, mutlaka Florian Kulesi’ni ziyaret etmelisiniz. Özellikle gün batımında.. 1959 yılında Telekomünikasyon Kulesi olarak inşa edilmiş olsa da, günümüzde turistler tarafından akın edilen yerlerin başında yer almaktadır.

Dortmund’a dair tüm resimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler, saygılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s