Matka Kanyonu

Hani bir laf vardır ya ‘Saklı Cennet’ diye. Üsküp’teki Matka Kanyonu için en iyi tanım bu olabilir.
Üsküp’teki sakli cennet: Matka Kanyonu’na dair tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz..


Aslında arkadaşlarımla ani bir şekilde planladığımız bir araba yolculuğuydu bizim için Üsküp. Sonra bisikletle kısmi bir Avrupa turu yapmış olan arkadaşımız (Enkiciğimize selamlar olsun :D), tutturdu Matka Kanyonu diye. Ah ben nerden bileyim bu kadar güzel bir yer olduğunu. Tabii ki zaman kalırsa gideriz falan diyoruz biz, sonra telefondan bir kaç fotoğraf gösterince biz hemen arabaya atlayıp hıııphızlı bir şekilde Matka Kanyonu’nun yolunu tuttuk.


Matka Kanyonu, yaklaşık 5 bin hektarlık bir alanı kaplamakta ve Makedonya’nın en eski yapay gölü olmaktadır. Treska ve Vardar nehirlerinin buluştuğu alanda yer alan bu minik cennet, günümüzdeki görünümünü 1937 yılında inşa edilen baraj ile almıştır. Eğer Matka Kanyonu’nu görmek istiyorsanız, soğuk havalarda gitmemenizi tavsiye ederim. Mont, atkı, eldiven falan hiç yeterli olmuyor, buz kesiyor insan o rüzgarlı soğuk havada. Ama o soğuk hatta buzzz gibi havaya rağmen, iyi ki gitmişim ve görmüşüm diyorum. Arabayla bir yere kadar gidebiliyorsunuz, sonrasında 5-10 dakikalık bir yolun ardından yokuş yukarı bir patika yolunu takip etmeniz gerekiyor. Eğer yürümeyi pek seven biri değilseniz, tekne turu yapabilir veya kano kiralayabilirsiniz.

Aslında yolun en sonunda mağara var diye duyduk. Ancak bi yerden sonra etrafta bizden başka kimse kalmaması ve soğuk hava nedeniyle geri dönmeye karar verdik. Oradaki bir restorana oturup bişeyler içerek dinlenmek, soğuk hava nedeniyle fazlasıyla mantıklı geldi.

Matka Kanyonu gerçekten gidip görülmesi gereken bir yer. Matka Kanyonu’na dair tüm resimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler, saygılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s