Rotterdam

Gelelim yaşamaya karar verdiğim şehre. 😀 Her ne kadar şuan için böyle bir şansım olmasa da, bu konuyla ilgili bir kaç ciddi adım attığımı söyleyebilirim. Şu anlık beklemedeyim diyebiliriz. 🙂

Peki neden Rotterdam mı? Çünkü bir şehir olsam, Rotterdam olurdum gibi geliyor. O kadar kendime yakın hissettiğim bir yer ki.. Mart civarı gittiğim Rotterdam fazlasıyla buz gibiydi. Hollanda’nın Amsterdam’dan sonraki en büyük kenti olan Rotterdam, çok soğuk olsa da fazlasıyla huzur veren bir şehir. Ayrılırken üzüldüğüm bir çok şehir oldu Budapeşte gibi, ama Rotterdam, sanki hep olmak istediğim yer gibiydi..

İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından şehrin büyük bölümü yıkılmış olsa da, sonrasında modern bir tarzda yeniden inşa edilen Rotterdam’da gezilecek yerler listesinde neler mi var ?

Öncelikle çok şirin bulduğum Kübik Evler’den başlamak istiyorum. Piet Blom tarafından tasarlanan Kübik Evler, yoğun bir şehir hayatının içinde yeşil bir köy hayatı tadı veriyor.. Eğer benim gibi sizin de ilginizi çektiyse, Kubik Ev Müzesi bileti alarak gezebilirsiniz.

Kübik Evler

En büyük limanlardan birine sahip olan Rotterdam’a gidip de bir tur atmamak, manzaranın keyfini çıkarırken bir kahve içmemek olmaz herhalde. Yok, yok kesinlikle olmaz. 😀 😀 Bana daha fazla heyecan lazım diyorsanız, Splashtours veya liman turlarını tercih edebilirsiniz. Benim azıcık gıdımcık miniminnacık fobim olduğu için, uzaktan keyfini çıkarmakla yetindim.

Rotterdam Liman

Şimdi de şuana kadar gördüğüm en gösterişli kapalı pazar yerinden bahsetmek istiyorum. Hatta ilk bakışta Pazar yeri olduğunu anlamak pek de mümkün değil. Harika yemekleriyle ve eşsiz yapısıyla, tam da Rotterdam’a yakışır bir Pazar yeri.. Önündeki Roterdam yazısı da, fotoğraf çekmek için güzel bir yer sanki. 😉

Rotterdam Markthal Pazar Yeri

Bu kadar güzel bir şehrin, tren istasyonu da sıradan olamaz, değil mi ? En çok beğenilen tren
istasyonlarından biri, şüphesiz ki Rotterdam’a ait olandır. Üst katında çeşitli restoranların bulunduğu tren istasyonunun, iç ve dış yapısı da oldukça ilgi çekicidir.

Rotterdam Tren İstasyonu

Son olarak da Rotterdam Pazar Yeri’nin yanında bulunan Ferris Wheel resmini sizinle paylaşmak istiyorum.

Ferris Wheel

Ah Rotterdam, niye bu kadar tatlısın ki? Rotterdam’a dair diğer resimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler, saygılar. 💙

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s