Üsküp

Makedonya Cumhuriyeti, Eski Yugoslavya’nın çöküşünün ardından 8 Eylül 1991’de yapılan referandum ile bağımsızlığına kavuşmuştur. Osmanlı’nın 600 yıla yakın hüküm sürdüğü Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten bahsedelim biraz da. Üsküp’e dair galeriye buradan göz atabilirsiniz.


Öncelikle belirtmek istiyorum ki; İstanbul’dan 819 km uzaklıkta olan Üsküp’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, 6 ay içinde 3 aydan fazla kalmamak şartıyla vizeden muaftır.


Üsküp denilince akla ilk gelen şüphesiz ki şehirde çok fazla sayıda bulunan heykeller oluyor. Bir çok tartışmaya sebep olmuş olan bu heykelleri, neredeyse her köşe başında çeşitli boyutlarda görebilirsiniz. Şahsi düşüncem başta ilginç gelse de, fazla olma sebebiyle sonrasında biraz sıkıcı olabiliyor. Ancak bu konuya çok da fazla değinmek istemiyorum, bu konuda bilgi edinmek isteyenler, Üsküp 2014 Projesi diye internette araştırma yapabilirler.


Matka Kanyonu’nu saymazsak eğer yarım gün bile yeterli bir süre Üsküp’ü gezmek için. Çünkü gezilecek yerlerin çoğu birbirine oldukça yakın. Matka Kanyonu ile ilgili yazıma buradan ve galeriye buradan ulaşabilirsiniz.


Gecesi gündüzünden çok daha güzel olan Üsküp’teki gezime beraber göz atalım.


Makedonya Meydanı, tam ortada bulunan Büyük İskender Heykeli ile oldukça ilgi çekici olduğu kesin. Bir çok yapının da hala inşaat halinde olduğunu eklemek istiyorum.

Makedonya Meydanı

Meydanın tam karşısında, Fatih Sultan Mehmet tarafından 15. Yüzyılda yaptırılmış olan Taş Köprü bulunmaktadır.

Taş Köprü

Gündüz güzel bulduğum ancak gece gördüğümde gerçekten çok beğendiğim Üsküp Arkeoloji Müzesi ve hemen karşısındaki köprüye göz atalım şimdi de. Köprünün uzunluğu yaklaşık 80 metre olup, sağında ve solunda 29 adet ressam ve sanatçılara ait heykeller bulunmaktadır.

Üsküp Arkeoloji Müzesi

Üsküp ile ilgili galeriye buradan ulaşabilirsiniz.


Sevgiler, saygılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s